Godesign

Go Design, hayal gücü ve yaratıcılıkla fonksiyonu yoğurur. Hayat biçimlerine böler ve yapılandırır. Eksiklerinizi çıkarır, duygularla toplar. Mimari projeleri farklılıkla çarpıştırır; hayalden gerçeğe eşitler. Özgün mekanlar, özgün ürünler ve tasarımları ortaya koyar.

İLETİŞİM

[email protected]

Phone: +90 258 241 1126
+90 507 254 16 28

BİZİ TAKİP EDİN

                                                                             PARANIZI KAPTIRMAYIN!

 

             İstismara açık halde bırakılmış olan güzelim mesleğimiz pek çok “eğitimsiz” şahıslar tarafından sabote edilmekte olup hem iç mimarlar olarak bizim hem de işveren olarak sizlerin hakları yenmektedir. Mesleki bilgi, donanım, eğitim ve deneyimi olmayan; yalnızca üç boyut programlarını kullanmayı öğrenebilmiş kişiler kendilerini iç mimar olarak tanıtmakta ve iç mimari proje adı altında yalnızca üç boyut programından elde ettiği görselleri insanlara satmaktadır.

           Günümüzde anlık bilgiye ulaşabilmenin bir sonucu olarak herkes tasarım, inşaat ve dekorasyon konularında fikir sahibi. Bu sebepten bir bina inşa etmek veya mekânına tadilat yapmak isteyen insanlar yeni fikre ihtiyaç duyduklarında ilk iş internet görsellerinden istifade ediyor. Bir sonraki adım ise iç mimarla ilerlemek isteği oluyor, ancak tam da iç mimar arayışının başladığı zamanda karşınıza çıkan ve kendini iç mimar olarak tanıtan şahıslar devreye giriyor. İç mimarlığın yalnızca çizim ve dekorasyondan ibaret olduğunu düşünen toplumumuzun geneli aynı yanılgıya düşerek sözde iç mimar arkadaşa yalnızca gerçeğe yakın görselleri içeren sözde projenin çizimi için bir bedel ödüyor. Sözde iç mimar arkadaşımız da mekânın ölçülerini alıp herkesin fikirler edindiği web sitelerinden mekâna uydurabilecekleri tasarımları alıp ölçülere uydurmak ve üç boyut programından görsellerini almak suretiyle sözde projesini bir hafta veya on gün içerisinde teslim ediyor. İşte işveren için sorun burada başlıyor. Birincisi kendisinin de web sitelerinden rahatlıkla ulaşabileceği görseller için para ödemiş oluyor, ikincisi ödeme yapmış olmasına rağmen elinde hiçbir sistem ve üretim projesi bulunmuyor. En kötüsü de ucuza iş yaptırmış olduğunu düşünen işveren aslında para ödeyip hiçbir şey” satın almış oluyor, ancak bu durumun farkında bile olmuyor.

          İç mimarlık teknik bilgi, sanatsal bilgi ve yetenek ile aynı zamanda belli disiplinlere dayanan bir meslektir, hatta üniversitelerin iç mimarlık bölümünü kazanmak ve bölümü tamamlamak bile oldukça zordur. Bu sebeple herkesin ehil olabileceği bir meslek alanı değildir. Nasıl bir diş hekiminin yanında yıllarca asistanlık yapmış olan insanların diş hekimiyim diyemeyeceği gibi üç boyut bilen, iç mimar veya mimarın yanında çalışmış kişiler, marangozlar vb. de kendini iç mimar olarak tanıtamaz. Evlerinizi, sosyal veya ticari mekânlarınızı ehil olmayan bu kişilere emanet etmeyiniz, kendini iç mimar olarak tanıtan şahısların İç Mimarlar Odası üye kimliklerine bakınız ve aldanmayınız. Paranızı kaptırmayınız. Bedeller ödeyip hiçbir şey satın almayınız!

 

                                                                                                                                               İç Mimar

                                                                                                                                     Gözde Otçu Kabak